Wszystko ma swój początek tu…
Teoretycznie, każdy przedsiębiorca jest świadomy tego, w jakim stopniu powodzenie jego biznesu zależne jest od aktualnego stanu ekonomicznego Polski. Z doświadczenia wiemy jednak, że w ferworze codziennych spraw, często zapominamy o tym lub po prostu skupiamy się na rozwiązywaniu problemów i wcale o tym nie myślimy. A to bardzo ważne, bowiem trzymanie ręki na „ekonomicznym” pulsie może sprawić, że zawczasu zareagujemy i wyjdziemy z kryzysu obronną ręką.
Czy znasz prognozy ekonomistów na 2023 rok?
Jakkolwiek by nie patrzeć na raporty i statystyki, Polskę czeka kryzys gospodarczy (tak – jeszcze większy niż obecny), spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Jednak najważniejsze z nich, to:
- rosnąca inflacja, która swoje maksimum ma osiągnąć dopiero w przyszłym roku!
- zakłócenia łańcuchów dostaw,
- bardzo napięta geopolityka,
- ogromny wzrost cen surowców (stal, węgiel, ropa, drewno, etc.),
- zmiany w kosztach dla firm spowodowane „nowym ładem” (chociażby wzrost usług księgowych – w naszej agencji podskoczył o 35% i ma jeszcze wzrosnąć),
- cen na rynku, rosnących cen usług IT itp.
W konsekwencji, oraz w połączeniu z wciąż trwającą pandemią, konsumpcja będzie znacząco malała. Obecnie inflacja jest najwyższą od ponad 30 lat i wzrosła aż do 18,6%, a to nie koniec. Konsumenci w pierwszej kolejności będą więc dbać o podstawowy koszyk zakupów (który za moment podrożeje o 100%) zanim pojadą na narty, pójdą do restauracji czy wybiorą się na droższe wakacje. Zdaniem eksperta ekonomicznego Mariusza Zielonka zdecydowanie lepiej zapowiada się pierwsza połowa roku aniżeli jego końcówka.
Co z tego wynika dla przedsiębiorców?
Po pierwsze – największy kryzys gospodarczy czeka nas w drugiej połowie roku i trzeba o tym pamiętać. Ceny będą wyższe, dostępność surowców mniejsza, a i z dostawami mogą się pojawić kolejne problemy przez napiętą sytuację na świecie i niekończąca się pandemię SARS-COV19. Wpłynie to negatywnie na chęć i możliwość dokonywania zakupów przez konsumentów. Warto zatem pomyśleć jak przetrwać ten okres i nie pozostać w tyle.
Poniżej znajduje się kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę z perspektywy osób zajmujących się od 15 lat tworzeniem stron internetowych i marketingiem internetowym, bowiem z tymi problemami spotykamy się ostatnio najczęściej.
10 rzeczy, o których naszym zdaniem warto pomyśleć właśnie teraz.
- Myśl o przyszłości, o tym jakie problemy mogą się pojawić i spróbuj zawczasu się na nie przygotować. Spora część małych przedsiębiorców żyje tym co tu i teraz, a planowanie jest bardzo istotne by móc opracować dobrą strategię działania firmy.
- Masz jakieś zaległości finansowe, które możesz powoli spłacać, ale np. nie masz do tego głowy i tego nie robisz? Im później się tym zajmiesz, tym gorzej dla ciebie. Z każdym tygodniem będziesz miał więcej do wyjaśnienia, więcej do zapłacenia, a każdy kolejny miesiąc będzie jeszcze bardziej stresujący.
- Obecnie udaje ci się jakoś przetrwać i liczysz na to, że później też tak będzie? Lepiej się wyśpisz jeśli będziesz wiedział, że zrobiłeś wszystko, żeby poprawić sytuację firmy, więc staraj się jak najmniej pozostawić przypadkowi.
- Słyszałeś o firmach, które potrafiły się rozwinąć pomimo kryzysu? My mamy takich przynajmniej kilka wśród naszych klientów. Ich sukces nie wynikał absolutnie z nieetycznych działań czy oszustwa. Oni szybko zareagowali tuż po rozpoczęciu pandemii. Znaleźli nową niszę na rynku, uruchomili nowe usługi – czyli wykonali jakiś zwrot, coś zmienili. Nie będę tu wymieniał wszystkich, ale jako jeden z przykładów podam przykład Jakuba B. Bączka oraz firmę Mental-Power. Co konkretnie zrobili? O tym opowiem niebawem, w osobnym wpisie.
- Zastanów się kim są odbiorcy twoich produktów czy usług i pomyśl, jak możesz do nich dotrzeć z tym co robisz na co dzień, ale jednocześnie pomyśl o tym co nowego możesz zrobić bez podnoszenia kosztów. Jeśli nie masz pomysłów to nic nie szkodzi – porozmawiaj z innymi ludźmi – z przyjaciółmi lub ze specjalistami. Ludzie znający się na marketingu (i mający większe doświadczenie) podpowiedzą Ci, co może mieć szanse na sukces a co niekoniecznie. Pamiętaj, takie spotkanie czy prośba o ofertę z agencji marketingowej nic nie kosztuje, a specjalista może ci wskazać błędy lub słabe punkty, które należy jego zdaniem poprawić.
- Nie odkładaj ważnych dla ciebie spraw firmowych na później,
- Jeśli uważasz, że twoja strona internetowa wymaga dopracowania żeby lepiej sprzedawać, to umów się na spotkanie ze specjalistą i przegadajcie temat – wcale nie twierdzimy, że akurat z nami – jest wiele dobrych agencji, które robią dobre strony www. To nic Cię nie kosztuje, a będziesz wiedział z czym się liczyć i podejmiesz swoją własną, świadomą decyzję. Nie zostawiaj takich spraw przypadkowi i nie myśl, że jakoś to będzie albo samo się coś zmieni.
- Twoja firma jest za słabo rozpoznawana w powiecie, województwie czy kraju? Można to zmienić i to wcale nie musi być bardzo kosztowne. Czasami wydaje się, że pewne działania są zbyt obciążające finansowo dla firmy, ale dopóki tego nie sprawdzisz, to nie wiesz, że to błędne myślenie. Utrzymanie firmy i pracowników przy małej liczbie klientów jest bardzo często dużo bardziej obciążające.
- Przy planowanych działaniach ze stroną internetową czy reklamą w internecie pamiętaj, że działania marketingowe online również wymagają czasu, aby mogły zacząć przynosić efekty.
- Im trudniejsza sytuacja na rynku, tym więcej firm będzie się reklamowało a to podniesie ceny reklam i stracisz na tym. Lepiej zacząć wcześniej i potem spać spokojnie. Stracą na tym firmy, które nie mają stron internetowych, ich strony są niedostosowane do urządzeń mobilnych, są przestarzałe więc nieatrakcyjne dla obecnego klienta. Ważne jest też to, żeby zadbać o widoczność w mapach Google.
- Czy wiesz, że od wielu lat, nawet 95% osób szuka potrzebnych usług/produktów w Internecie? Jesteś tam? Bo jeśli nie, to nie masz szans z tymi, którzy już tam są.
Stali klienci, bezpośrednie polecenia to bardzo duża wartość, ale dość nietrwała i nie daje dobrych podstaw do rozwoju biznesu. Jeśli dzięki dotychczasowej strategii Twoja firma nie generuje dużych nadwyżek (których utrata spowodowana kryzysem nie będzie dla Ciebie bolesna), to utrata nawet 20% klientów może być bardzo odczuwalna. Dlatego teraz zastanów się chwilę i odpowiedz sobie na kilka pytań:
- W jaki sposób klient znajdzie twoją firmę jeśli nie masz strony internetowej lub jest ona stara i „zapomniana”?
- Czy Twoja firma jest w Google Moja firma oraz na mapach Google?
- Korzystasz z reklam w Google lub na Facebooku?
- Czy robisz wszystko, aby poprawić sytuację firmy (nawet jeśli nie jest zła)? Czy, mogłoby być jeszcze lepiej? Tylko bądź ze sobą szczery 🙂
Jeśli Twoja odpowiedź brzmi 4x TAK, to gratulujemy – jesteś w mniejszości przedsiębiorców. W przeciwnym wypadku, zachęcamy do zastanowienia się nad możliwymi rozwiązaniami, bo to co wymyślisz, może się okazać przełomowe dla Twojej firmy, więc chyba warto – prawda?
Nie bądź jak inni, bo zostaniesz razem z nimi…
Bardzo często spotykam się z takim podejściem (nie tylko do marketingu, ale do prowadzenia firmy w ogóle), gdzie przedsiębiorcy nie chcą zrobić nic nowego czy innego niż to, co robi konkurencja. Wychodzą z założenia, że skoro firma X tak robi i dobrze im się wiedzie, to u nas też to zadziała. To bardzo błędne myślenie, bo posiadamy tylko niewielki wycinek wiedzy o tym, co robi konkurencja. Znam firmy, które generowały obroty na poziomie 2-3 milionów PLN rocznie, prezes jeździł autem za 500 tyś. zł ale firma miała zadłużenie na 1,5 mln PLN – tylko o zadłużeniu nie wiedział nikt poza firmą. Do czasu aż się wydało, że firma od dawna stoi na skraju bankructwa.
Czy gdyby Steve Jobs (Apple) nie chciał zrobić czegoś nowego, to jego firma byłaby teraz najbardziej wartościowym przedsiębiorstwem na świecie? Podobnie jest w marketingu – musisz się wyróżnić, a nie osiągniesz tego robiąc to samo co konkurencja. Powodzenia! 🙂
UWAGA!
Ten artykuł nie został napisany po to, by namówić Cię do współpracy z nami, czy jakąkolwiek inną agencją. Jedyne, do czego chcemy Cię namówić, to do planowania pewnych działań z wyprzedzeniem, ponieważ czeka nas kolejny, trudny dla przedsiębiorców, rok. Życzymy wszystkim czytającym ten artykuł przedsiębiorcom samych sukcesów i jak najmniej powodów do zmartwień! 🙂
Autorzy: Asia Senczek i Filip Kasprzyk.
Agencja marketingu internetowego Real Marketing.pl